Breussova terapia
Breussův postup
Breuss často přemýšlel, jak taková ošetření - léčení má vypadat. Přišel na myšlenku, zda by třeba mohlo být pomoženo se zeleninovými šťávami. O tomto tématu jednou mluvil s římským vrchním Kneipova sdružení, s panem ing. Balenstrangem a on ho přivedl na tuto ideu. Sestavil směs šťáv ze zeleniny, pod názvem Totální protirakovinná kůra. O zeleninových smíšených šťávách pro léčebnou kůru uvažoval takto: Šťáva z červené řepy je určitě proti rakovinnému onemocnění, ale ze samotné šťávy červené řepy nemůže člověk žít. Přidal proto šťávu z mrkve, pro její obsah karotenu, celerový kořen, který obsahuje fosfor, poněvadž bez fosforu nemůže člověk také žít, jakož i červenou ředkev a šťávu z brambor pro požadavek jater. Touto šťávou z kůry pomohl mnoha stům, již neoperovatelným a lékařům beznadějně odevzdaným nemocným rakovinou různých forem a nemocným leukémií tímto způsobem pomohl k vyléčení. Jestliže jste si přečetli návod na léčení rakoviny totální protirakovinnou kůrou, pomyslíte si asi, co už stovky pacientů a lékařů řeklo a myslelo. Vždyť nemůže člověk žít, když po dobu 42 dní bude pít jen čaje a šťávy, jak je uvedeno. Mnoho lékařů, kteří se domnívali, že bez tuku a bílkovin nemůže člověk tak dlouho žít mu psalo, že nemůže vzít na sebe zodpovědnost, aby nemocný rakovinou mimo šťáv nedostal nic jiného k jídlu. Odpověď byla stále stejná. Je nezodpovědné dávat pacientům mimo šťáv ještě něco k jídlu. Zemřeli vždy ti, kteří mimo šťáv dostali ještě něco jiného. Měl s tím již tisíceré zkušenosti a lékaře, kteří o tom pochybovali, jsem tím přesvědčil.
Mnozí lékaři mu říkali, že tomu nechtějí věřit, později žasli a byli věci pozitivně nakloněni. Všechna čest takovým objektivně zkoumajícím lékařům. Dnes tedy již ví o něco víc. Bylo mu často hádankou, proč rakovinou nemocní - buď jen s malým rakovinovým nádorem, nebo kteří již byli operováni - sotva nebo vůbec bez jídla nemohou vyjít. K tomu tedy následující zpráva. V roce 1962 byl u jedné paní, která měla již neoperovatelnou rakovinu žaludku. Tato paní během jeden a půl měsíce skoro nic nejedla a nepila, ale denně zvracela. Pomyslíte si, to není možné. Tehdy říkal, že ta paní žije přímo z rakovinového nádoru. Tato paní žije dodnes a je jí 87 let. Měla vyloženě otevřenou rakovinu žaludku. Dával jí při její nemoci ráno po třech kapkách nátržníku Mochny (Petentila teřnetila) výtažek na jazyk, poněvadž čaj z Mochny nemohla ani polykat. Zmíněné kapky jí dával za tím účelem, aby se její otevřená rakovina žaludku uzavřela, zatáhla, což se mi povedlo. Po třech dnech už nezvracela a mohla právě dvě polévkové lžíce zeleninové šťávy pozřít, potom denně stále trochu více. Desátého dne jí řekl lékař, který k ní denně chodil, že nastalo podstatné zlepšení a zeptal se jí, zda může něco pojíst. Ona - že ne. Zeptal se tedy dále, co může jíst. Odpověděla - šťávy, jen šťávy. On dále: "A to pomáhá? A nemusíte již zvracet?" "Ne, nemusím." Spotřebovala během celé kůry jen málo zeleninové šťávy. Je zcela jasné, proč nemocní rakovinou, kteří mají velký nádor - novotvar, předně spotřebují málo šťávy a mimo toho nepotřebují nic jíst - tedy nepotřebují žádnou bílkovinu. Oproti tomu ti, kteří mají malý nádor - malý novotvar, v počátku, těžko vycházejí s tím, aby jim stačila k obživě jen zeleninová šťáva. V takovém případě nebo v těchto případech bylo dovoleno denně jeden šálek čisté cibulové polévky, neboť zde je k dispozici jen málo bílkovin (míněno zřejmě v onom malém - nevelkém tumeru - nádoru, novotvaru.) Totéž se projevuje při operovaných rakovinou, u kterých byl z části nebo úplně nádor odoperován a není tedy náhrada bílkoviny z počátku nádoru. Bruno Venargurg - autor knihy "Boží požehnání v přírodě" posuzuje úspěch se zeleninovou šťávou takto: "Poněvadž vývoj a růst karcinogenních útvarů, to je vzniku nádoru a jejich bujení je vyživováno a podporováno bílkovinami, vidím v léčení zeleninovými šťávami následující přednost.
Léčebnou kůrou zeleninovými šťávami se zastaví - stopuje - bujení nádoru, znamená to, že jsou bílkoviny z denní stravy vyloučeny, vyřazeny. Poněvadž ale organismus bez této látky nemůže žít, sžírá tedy po bílkovinách hladová krev v těle na všech místech přebytečné bujení, struvitost a nádory - novotvary. Toto je pravá operace bez nože, kterou sama krev v těle provádí a jemně dávkuje a řídí. Druhé hledisko hodnotím bohatstvím minerálních látek, obsažených v rostlinných šťávách. Je prokazatelné, že během rakovinového bujení je výměna minerálních látek narušena (v buňkách). Na minerální látky bohaté rostlinné šťávy mohou tuto poruchu příznivě ovlivnit - vyrovnat. Během takové kúry se šťávami je nanejvýš nutné, aby stolice, močení dobře probíhalo, aby odbourané zplodiny v těle dlouho nezůstávaly a nezpůsobovaly otravu. Činnost vylučovacích orgánů je podporována kombinací čajů, přičemž: kakost smrdutý (čapí nůsek - Garanium Regetianum) povzbudí ledviny a pomáhá vyloučit z těla jedy. Koprvní štětinožný (meum Nutellina) čistí krev. Šalvěj zabraňuje a léčí záněty. Měsíček, květ měsíčku (Calendula a efficianila) odstraňuje z krve tzv. Vitranicesu - poruchu buněčného dýchání v krvi. Je tedy třeba posuzovat kůru se šťávami v tomto trojím mechanismu věci." Breuss k tomu ještě sám připomenul, že také mnozí, kteří se rozhodli podstoupit ozdravovací kůru se šťávami, jak uvedl, a kteří nebyli nemocní na rakovinu a kůru provedli z důvodu prevence, nebo jako odtučňovací prostředek a během této kůry nepožili sebemenší sousto jiné potravy mimo šťávu, že se cítili přitom dobře a byli plně práce schopni. To je důkaz, že to i bez přísunu bílkovin jde během takové kůry.
V roce 1950 jedna pacientka, která měla již dlouho rakovinu prsu, prodělala jako první breussovu léčebnou kůru se šťávami a to z nejlepším výsledkem. Po 30 letech byla ještě zdravá a po nějakém nádoru nebo novotvaru není ani stopa. Viz dobrozdání: Již deset let před tímto případem Breuss měl sestavenou kůru se šťávami a nikdy se neodvážil říci nějakému pacientu, že má rakovinu. Nuže, tato paní to o sobě věděla už dávno, protože ji chtěli operovat, ale ona se pro operaci nemohla rozhodnout, už proto ne, že její matka byla na rakovinu prsu operována a poté brzy zemřela. Breuss jí řekl: když tedy víte, co máte, měl bych jeden prostředek, ale ten byl připraven a vyzkoušen jen pro rakovinu žaludku. Tento můžete zkusit, neboť uškodit to v žádném případě nemůže. Provedl svoji kůru, která tehdy nešla tak lehce připravit jako dnes, neboť nebyly ještě žádné odšťavovače zeleniny a dnes již dostupné hotové šťávy. Tato paní N.M. z Bludenzu byla po 42 dnech vyléčena a po nějakém nádoru nebylo nic patrno. Druhý případ: Po zmíněné paní z Bludenzu byl Breuss přiveden k panu Josefu E. z Goezis, který trpěl rakovinou žaludku ve stavu, když už věc byla neoperovatelná a také nebyla žádná naděje na zlepšení. Také tento pán započal totální protirakovinvou kůru a byl po 42 dnech zdráv. Teprve v roce 1971 v 80 letech svého života zemřel. Byl také u paní Olgy M. v Gettis, která měla rakovinu žaludku a střev. Také ona současně s panem Josefem prodělala léčivou kůru se šťávami a ještě dnes je zdravá a žije. Čtvrtý případ byl Sr. Leonarda von Zems, hned po třech prvých, která měla rakovinu střev a také absolvovala kůru a byla rovněž vyléčena a ještě ve svých 80 letech byla činná jako umělecká malířka.
Totální protirakovinná kůra
Po dobu trvání kůry pacient nesmí přijímat žádnou jinou potravu mimo předepsaných čajů a zeleninové šťávy. Směs zeleninové šťávy může pacient pít při pocitu hladu, ne však více jak 1/2 litru denně (čím méně, tím lépe). Jak je dále psáno, můžeme protirakovinovou kůru započít vlastní přípravou vylisované směsi zeleninových šťáv, pokud máme možnost použít zdravě vypěstované zeleniny pro tento účel nebo si zakoupit bio šťávu BIOTTA Breuss.
Směs zeleninových šťáv
300 g červené řepy
100 g karotky mrkve
100 g celerové hlízy
30 g černé ředkve
1 brambora (velikosti slepičího vejce)
Vše očištěné, oloupané, rozstrouhat, smísit a vylisovat. Všechnu uvedenou zeleninu nastrouháme a vylisujeme napřed přes plátěný pytlík ap. Vylisovanou šťávu ještě přes jemné sítko nebo plátno přefiltrujeme nebo necháme ustát, usadit, neboť usazenina z dužin zeleniny není vhodná a byla by zbytečnou živinou pro výživu rakoviny. Rakovina totiž žije jen z pevných částic potravy, kterou člověk přijímá, zvláště z rostlinné nebo živočišné bílkoviny. Pije-li pacient 42 dní jen uvedenou zeleninovou šťávu a uvedené čaje, odumírá nádor rakoviny - novotvar, ale člověk naproti tomu může dále žít. Přesto, že pacient během této kůry může ztratit 5 až 15 kg na své váze, cítí se docela dobře. Sám Breuss také tuto kůru prodělal a nikdy se mu tak dobře nepracovalo, jako během této kůry. Je dobré před započetím totální kůry mimo normální potravy vypít denně 1/4 l šťávy, abychom si na ni pomalu zvykli. Bezpodmínečně k životu při kůře potřebuje člověk jen 1/8 až 1/4 l denně, ale až 1/2 l. Čaje může denně pít podle chuti, ale pravidelně. Pijeme pomalu po doušcích, nebo po lžičkách, nepolykáme ihned, až se tekutina prosliní, takto se nezatěžuje trávicí trakt, enzymy ze slin trávení ulehčují. Dostatečně můžeme vypít čas od času doušek šťávy z kyselého kvašeného zelí, což přispívá vyměšování.
Protirakovinná kůra správně prováděná
Kdo Breussovu protirakovinnou kůru správně provádí, ztratí jen málo na své váze.
1). Ráno nejdříve 1/2 šálku ledvinového čaje, pomalu studené vypít.
2). Po 30 až 60 minutách 1 až 2 šálky teplého šalvějového čaje s třezalkou, mátou peprnou a meduňkou pít po doušcích.
3). Opět po 30 až 60 minutách polknout celý doušek směsi zeleninových šťáv, opět nechat proslinit před polknutím.
4). Opět asi po 15 až 30 min. znovu malý doušek šťáv, podle pocitu hladu. Během odpoledne budeme potřebovat asi 10 až 15 krát doušek zeleninových šťáv. Tedy jen tehdy doušek zeleninové šťávy, pokud na něj máme chuť. Mezitím opět šalvějový čaj, který může být studený a tolik kolik chceme, ale veškeré tyto čaje bez cukru.
5). V poledne jednu šestinu litru 1/2 šálku ledvinového čaje (rovněž tak večer před spaním). Ledvinový čaj pít jen prvé tři týdny!
6). Odpoledne potřebujeme malý doušek zeleninových šťáv, ale nemusíme. Důrazně připomínáme, že směs zeleninové šťávy podle mého složení se musí pít bezpodmínečně ve spojení s bylinkovými čaji, vždy po doušcích a dobře proslinit. Nikoliv tedy samotnou zeleninovou směs bez čajů.
7). Rovněž je nutné, byl-li pacient ozářen, aby během dne po doušcích vypil také šálek z Kakostu smrdutého (čapí nůsku - je ho totiž několik druhů, tedy jen tento). Obsahuje trochu radia.
Užíváním po doušcích této minimální potravy (šťávy a čaje) nastává dobré proslinění a způsobuje současně minimální zatížení pro trávicí orgány. Během této kůry není obvykle nutný klid na lůžku. Naopak, pacient se má snažit být činný, také již proto, aby se odreagoval od své nemoci a od chuti na jídlo. Mimo ledvinového a šalvějového čaje se má pít ve zvláštních případech při různých případech rakoviny, ještě čaje, jak je uvedeno např. při zácpě. Nastane-li při provádění kůry zácpa a potíže při stolici, pomáháme si pitím lehkých projímadel nebo čípky pro tento účel (z lékárny). Příčinou šťávové kúry je žilní vrátnicový oběh tak povzbuzen, že mnohé z toho, co by se dalo ve střevě ještě zpracovat, je skoro úplně zpracováno, odebráno. Z toho důvodu se může přihodit, že pacient nemá žádnou stolici po několik dní. Přitom zůstává bez potíží (bez zácpy).
Zvláštní případy:
Při tumoru na mozku:
1-2 šálky čaje denně z meduňky. Pít po doušcích studené. Má to být zlatá meduňka nebo jejich směs. Jednu špetku do horké vody a nechat vyluhovat 10 min.
Při rakovině oka:
1 šálek ze světlíku (augentrest) rovněž po doušcích pít denně studené.
Jednu špetku do horké vody a 10 min. vyluhovat.
Při rakovině prsu, vaječníku a dělohy:
1 šálek čaje pít studené ze směsi: jednu špetku Kontryhel obecný a Kontryhel alpský (Alchemilla a vulgaris a Alchemilla alpina) s přidáním malé špetky květu hluchavky do 1 šálku horké vody a 10 min. vyluhovat.
Při rakovině patra, rtu, jazyka, krčních žláz, hrtanu:
Bedrník (Pimpenella mague) jako při záškrtu, ale používat všech 42 dní. S jednou polévkovou lžící plnou čaje v ústech vyplachovat nebo kloktat a potom vyplivnout. S druhou plnou lžící totéž a třetí plnou lžící kloktat a potom polknout. Toto vícekrát denně opakovat. Příprava čaje: plnou čajovou lžíci kořenu Bedrníku a jeden šálek vody 3 min. vařit.
Při rakovině kůže:
Při velikosti 1/2 a 1 cm průměru, čerstvě vytržený vlaštovičník (při utržení vytéká žlutá hořká šťáva z této rostliny) několikrát denně nemocné místo touto šťávou natupujeme. Je-li nemocné místo na kůži větší než průměr 1 cm, potom jen na okraji tohoto místa až dále na zdravou kůži postupujeme. V zimě použijeme odvar k potutování z této byliny nebo omývání, ale jen kolem nemocného místa. Jednu špetku byliny do šálku horké vody a 10 min. nechat vyluhovat. Lze rovněž používat vlaštovičníkovou tinkturu. Znovu upozorňuji, na otevřené bolavé místo ne.
U rakoviny kostí, plicní rakoviny a plicní TBC:
Pije se čaj ze směsi následujících bylin, které nemusí být všechny v čaji obsaženy: jitrocel kopinatý, nebo širokolistý, Islandský mech, Lugenkraut, Popenec, Divizna a Koperník štětinolistý. Vše 10 min. nechat ve vodě vyluhovat. Tento čaj má pacient pít kolik chce, čím více, tím lépe. Při plicní tuberkulóze k tomu ještě jednou denně čajovou lžíci semen z jitrocele širokolistého a trochu vody nebo čaje polknout, v lékárně známá droga bleší semena.
Při rakovině jater:
Pít denně dva šálky čaje z bramborových slupek po doušcích studený nebo teplý. Příprava čaje: jednu hrst syrových slupek z brambor 2-4 min. vařit asi ve 1/4 l vody. Chutná-li tento čaj pacientovi, je to známka, že to játra potřebují. Nechutná-li, pít jej nemusíme. Při rakovině jater by měl pacient ještě dělat zábaly z kapustových listů, s následovným vtíráním olivového oleje stolního s Hybericinem, tj. třezalkových květů zmačkaných a vyluhovaných ve stolním, např. slunečnicovém oleji a pod., ve kterém se za krátkou dobu uvolní a rozpustí karmínově červený Hybericin. Zábaly s kapustovými listy se doporučují u všech forem rakoviny, přikládají se na záda v kříži. Příprava zábalů se provádí takto: 3 listy z hlávky kapusty (vrchní listy jsou nejvhodnější) opereme vlažnou teplou vodou a tak je zbavíme případně nečistot. Tyto listy rozválcujeme pomocí skleněné láhve tak, že žebra listů zvláční. Správný zábal provedeme takto: položíme do postele složenou vlněnou deku asi 50 cm pruh. Na toto položíme prostěradlo složené asi na 25-30 cm šíři a na toto šátek s rozmačkanými listy, vnitřní stranou listů vzhůru, dva vedle sebe, třetí křížem. Vnitřní stranu listů se šátkem položíme na záda, nebo nemocné místo, potom prostěradlem pevně zabalíme a nakonec obalíme vlněnou přikrývkou. Takový zábal musí držet, přiléhat, nesmí se sesmeknout, poněvadž musí držet celou noc. Nedrží-li takový zábal pevně a dobře, měl by pacient pocit chladu, dokonce by se o něho pokoušela zimnice a to by škodilo. V takovém případě se musí špatný zábal ihned odejmout. Ráno zábal sejmeme a rychle osušíme. Potom vtíráme trochu (asi 1-2 lžičky) ohřátého oleje, choré místo přikryjeme teplým šátkem, který po několika minutách může být sejmut. Dříve než provedeme zábal, musí být pacient dobře nahřátý, tedy krátce před tím se dobře ohřeje v posteli nebo mu postel krátce předehřejeme.
Při rakovině žaludku:
Pít jednou denně šálek studeného čaje a pelyňku (po doušcích) nebo čaje ze zeměžluče, jednu špetku drogy do šálku horké vody nechat vyluhovat - je-li při této chorobě žaludeční nervozita, pije se ještě jeden šálek denně čaje z kozlíku s pelyňkem - příprava: půl čajové lžičky kořenu kozlíku v plném šálku vody tři minuty vařit, toto na tři vteřiny přes špetku pelyňku horké vody přelít.
Při rakovině sleziny a slinivky břišní:
Pacient má pít nejméně jeden litr šalvějového čaje, teplý nebo studený denně. Doporučují se ještě krátké horké zábaly ze senných květů přesličky nebo ovesné slámy. Senné květy necháme jen vyluhovat, přesličku s ovesnou slámou necháme 10 min. povařit. Zábaly provádíme jen tehdy, pokud to dobře provedeme, jinak špatně provedené zábaly mohou spíše škodit. Návody k tomu nalezneme v Kneipových brožurách.
Při rakovině prostaty a varlat:
Pít denně dva šálky studeného čaje z malokvěté vrbovky (epilosium Parviflorum). Květina roste jednotlivě na vlhčích lukách. Jedna špetka do dvou šálků horké vody a nechat 10 min. luhovat.
Důležité informace
Breuss vypozoroval, že čaj obsahující vápník, jak doporučuje při rakovině kostí a plic, také při formách rakoviny na různých částech těla, poskytuje velmi dobré služby. Proto tento čaj doporučuje všem rakovinou postiženým. Zásluhou tohoto čaje při prováděné kůře netrpí pacient nedostatkem vápna nebo draslíku.
Další dodatek k protirakovinné kůře
Dříve Breuss uváděl při popisu léčení totální kůrou tuto provádět vždy jen pod dohledem ošetřujícího lékaře. To jsem doporučoval hlavně proto, aby mohli lékaři se mnou sledovat průběh léčení touto kůrou a také ke sledování krevního tlaku pacienta, aby v případě nízkého tlaku mohli předepsat léky pro posílení srdce. Mám však zkušenost, že mnozí lékaři nechtějí o přírodním léčení bylinami nic vědět a dokonce pacienty zrazují od kůry zeleninovou šťávou a čaji, neschvalují nepodávat léčiva (medikamenty) při breussově kůře, což zeleninové kůře absolutně neprospívá. Rovněž injekce a ozařování během kůry je nežádoucí a škodlivé. Není sice často správné dělat něco za zády lékařů-ře, který by nás mohl podezírat z klamání. Zůstává proto na každém a na jeho vůli, chce-li léčebnou kůru provádět pod dohledem lékaře nebo ne. Hned po operaci (případné) se nesmí breussova léčebná kůra provádět, a je nutno posečkat 2 až 5 měsíců, podle toho, jak se pacient cítí. Během této čekací doby však by měl pacient pít 1/16 až 1/8 l zeleninové šťávy mimo normální potravy např. polévky z ovesných vloček, zeleninovou polévku, zeleninu, event. slepičí nebo telecí maso a jiná lehká jídla. Směs zeleninových šťáv pít po doušcích s uvedenými čaji vždy před obědem.
Totální protirakovinnou kůru už začít bez dalšího jídla, když se pacient cítí dost silný. Po 42 dnech se zeleninovými šťávami a čaji, tj. po ukončení totální kůře začít pomalu, málo silnou stravu jíst, lehko stravitelnou, každopádně ještě 2 - 4 týdny dále pít denně po doušcích před obědem asi 1/16 l, tj. půl šálku zeleninové směsi šťávy. Aby se pacient rychle zotavil, měl by třikrát denně užívat nějaké posilující přípravky, např. kvasnice (Pangamin ap.), které může používat tak dlouho, až se cítí úplně posílen. Breusova zeleninová šťáva pomáhá všestranně nejen při rakovině, ale také při následujících nemocech: Artriths, Artrosa (roztroušené kloubové záněty), Cocarhreza (potíže v kyčelních kloubech), Ostesperesa (odvápnění kostí), Spondylarthresa (opotřebování hrudních a bederních obratlů). Při všech těchto jmenovaných onemocnění postačí prodělat jen 3 týdenní šťávovou kůru, ale přesně jako při rakovině, to znamená i s předepsanými čaji. Rozhodne-li se pacient přesto pro 42 denní kůru, bude prost od rakovinových buněk. Kromě toho se doporučuje každý třetí den až čtvrtý den při všech těchto kloubových potížích spojit kůru s koupelemi s přídavkem přesličky, sena nebo ovesné slámy, s koupelovými přísadami jak doporučuje Haubendschmidova (Karbakucid). Je třeba ještě podotknout, že starší lidé snášejí breussovu kůru lehčeji a nepřipadá jim půst tak těžký protože nepotřebují tolik stavebních a výživných látek. Snad už tisíce přestáli breussovu 42 denní kůru se šťávami, aniž by při ní ještě něco jedli a jsou bez recidivit. V roce 1950 Breuss pomohl prvním rakovinou nemocným pacientům a dosud dále při rakovině prsu, rakovině tumoru v hlavě, rakovině hrtanu, žláz, plic, jater, kostí, střev atd. Rovněž i takovým, kteří po ozařování měli kožní popáleniny, bylo pomoženo. Nemějte tedy žádný velký strach před tímto rakovinovým onemocněním.
Na závěr
Při 42 dní se smí jedinou potravu užívat jen směs zeleninových šťáv a čaje. Dovoleno by k tomu bylo užívat občas trochu šťávy z citrónu nebo čerstvě vylisovanou šťávu z jablka, nikdy však současně obojí najednou, ale samostatně, ani současně se zeleninovou šťávou. Čaje ze šalvěje, máty peprné, třezalky a meduňky možno mít kolik chceme, avšak bez cukru!!!
Lépe je nejíst nic jiného!!!
Při nedodržení údajů a při současném užívání jiných potravin po dobu kůry se úspěch léčení prodlouží a je dokonce nebezpečí nezdaru. Breuss zdůraznoval, že jeho dlouholeté pozorování mi potvrdilo, že tzv. nezdary breussovy kůry byly způsobeny právě proto, že nebyla kůra přesně ve všech bodech dodržena!!! Odhadem 20 000 rakovinou nemocných i zdánlivě nevyléčitelných, nabylo zdraví breussovou doporučenou kůrou. Zemřeli jen takoví, kteří mimo kůru dostávali medikamenty, které rozrušují krevní buňky včetně injekcí. Při těchto medikamentech a injekcích jsou ničeny nejen rakovinové buňky, ale žel mnoho zdravých tělu vlastních buněk. Rakovinové buňky nejsou dle breussova názoru vlastní tělesné buňky, ale vlastní rakovinové buňky. Zvrhlé buňky - vytvořené tělu cizí. Tyto buňky žijí z balastu, který člověk přijímá a který je v potravě obsažen jen z bílkovin. Rakovinový nádor je samostatný útvar, vytváří samostatně buňky a toto není vlastně nemoc. Přirozeně, že pak nádor tlačí na tělu vlastní buňky a tyto pak jsou ničeny, což potom je nemoc. Musíme tedy vlastní rakovinné buňky rozrušit vyhladověním, pomocí šťávové kúry. To je Breussův názor a je potvrzen tisícerým úspěchem.
Co je rakovinový nádor můžeme vyčíst výše.
Proč takový nádor roste zpočátku pomalu a nakonec velmi rychle, má tento důvod. Z jedné buňky se vytvoří 2, ze 2 pak 4 a dále 8 a 16 atd. Když je jich pak 10 000, vytvoří se 20 000 a pak to jde čím dál rychleji. Přesto však stále zůstává vyhlídka na vyhojení Breussovou totální protirakovinovou kůrou.
Zvláštní upozornění, připomínky ještě k zeleninové šťávové kůře:
Hodně pohybu na čerstvém vzduchu!!! Obzvláště je nutné připomenout, že breussova kůra zeleninovými šťávami u mnohých rakovinou nemocných přinesla žádoucí úspěch, ale doporučuje se také v následujících případech:
1. Jako prevence proti onemocnění rakovinou.
2. Jako regenerační kúra pro celé tělo. 1/8 až 1/4 l denně před jídlem pít uvedenou šťávu i čaj k tomu (šalvějový i ledvinový).
3. Jako odtučňovací kúru, aniž bychom trpěli hladem a žízní, bez jakékoliv újmy na zdraví. Možno 42 dní jako při rakovině.
4. Jako jarní zdravotní kúru.
5. Ke zlepšení krevního obrazu (čištění krve).
6. Při potížích v kloubech jako Arthritis, Artrosa atd. Ve spojení s koupelemi.
Rakovinou nemocní kuřáci, kteří navždy kouření neopustí, budou léčeni mojí kúrou bezúspěšně!!!
Jedálny lístok po ukončenej hladovke (Breussova kúra) v období prvých 10 dní:
deň 0
prvá večera: detská krupička mierne osolená so zaváraninou
Ďalším chodom po dvoch hodinách - jabĺčkový kompót.
deň 1
raňajky 1 – kaša: pšeničné, ražné, sójové vločky zomleté a uvarené, obložené broskyňovým kompótom
raňajky 2 - jablčný kompót z večera
desiata - druhá časť z raňajok – kaša
obed 1 - polievka zo strúhanej koreňovej zeleniny a vločiek
obed 2 - varená ryža + varená strúhaná cvikla
olovrant - strúhané jabĺčko, banán, mandarínka, hrozienka mleté orechy
večera 1 - kukuričná kaša so smaženou cibuľkou
večera 2 - pečená panská tekvica
Počas celého desaťdňového obdobia brať Pangamín v dávkach 3x4 tabletky, denne pravidelne piť bylinkové čaje v priemere 5 dcl šalviový, kakostový a rôzne.
deň 2
raňajky 1 - rozmixovaná čerstvá žihľava s 2 dcl vody + 2 PL sójového mlieka
raňajky 2 - Kolathove raňajky + jabĺčko, mandarínka, banán, hrozienka
desiata - kompót broskyňový, kiwi grahamový rožok - šalviový čaj
obed 1 - polievka zo strúhanej koreňovej zeleniny a vločiek
obed 2 - varená celozrnná cestovina s tvarohom
olovrant - pečená panská tekvica
večera 1 - varená celozrnná cestovina s tvarohom
večera 2 - jabĺčka so strúhanými orechmi
Počas celého dňa piť Breussove šťavy 3dcl,
deň 3
raňajky - sójová nátierka s grahamovým rožkom
desiata - chlebová polievka karfiol na Rímsky spôsob (v paradajkovej omáčke)
obed - zeleninový šalát - ľadový šalát, čínska kapusta, paradajka, paprika, cibuľa, uhorka, oliva (všetko surové) zaliate bielym jogurtom s grahamovým rožkom
večera 1 - karfiol na Rímsky spôsob
večera 2 - jabĺčka so slivkami a strúhanými mandľami
deň 4
raňajky 1 - hrozno
raňajky 2 - čierny chlieb, romadúr, reďkovka cesnak, meltová káva
obed 1 - plnená paprika a paradajka so šalátom z koreňovej zeleniny s tvarohom, 2 grahamové rožky
obed 2 - plnená paprika a paradajka so šalátom z koreňovej zeleniny s tvarohom, 2 grahamové rožky
olovrant - pečená panská tekvica
večera 1 - dva krajce chleba so šalátom od obeda
večera 2 - jabĺčka + grapefruit so strúhanými orechmi
deň 5
raňajky - jogurt s naklíčenou pšenicou a otrubami
obed - polievka z bielej reďkovky, varená sója so surovým šalátom z listovej zeleniny a olomoucké syrčeky
večera 1 - surový šalát z list. zeleniny a varená sója, grahamový rožok
večera 2 - jabĺčka, banán, kiwi
Počas celého dňa som vypil 3 dcl. Breussovej šťavy.
deň 6
raňajky 1 - rozmixovaná zelená pšeničná vňať v 2 dcl vody + sójové mlieko
raňajky 2 - pšeničné, ovsené, sójové vločky, otruby v jogurte
obed - polievka z bielej reďkovky, karfiol na Rímsky spôsob so zemiakmi
večera 1 - šalát z listovej zeleniny s olivovým olejom a celozrnným chlebom
večera 2 – jabĺčka
deň 7
raňajky 1 - rozmixovaná zelená pšeničná vňať v 2 dcl vody + sójové mlieko
raňajky 2 - šalát z listovej zeleniny s olivovým olejom a celozrnným chlebom
obed - zeleninová polievka, varená celozrnná ryža s varenou cviklou
olovrant - varené jedlé gaštany + koláč
večera 1 - šalát so syrom
večera 2 - jabĺčka, hurmkaky
deň 8
raňajky - naklíčená raž, otruby v jogurte, grahamový rožok
obed - zeleninová polievka, tvarohové fašírky zeleninový šalát z listovej zeleniny
večera 1 - kaša z ovsených vločiek zo strúhaným TOFU a cviklovým šalátom
večera 2 - kiwi, banán, hurmkaky
deň 9
raňajky - naklíčená pšenica, otruby v jogurte s krajcom čierneho chleba
obed - brokolicová polievka, Macedónsky šalát s TOFU a chlebom
večera 1 - Macedónsky šalát s TOFU a chlebom
večera 2 - jabĺčka, kiwi
Počas celého dňa vypiť 3dcl. Breussovej šťavy
deň 10
raňajky 1 - hrianka z čierneho chleba s cesnakom a nátierkou
raňajky 2 - naklíčené mungo + otruby z jogurtom
obed - brokolicová polievka, Macedónsky šalát s graham. cestovinami s TOFU
večera 1 – miešaný šalát z listovej zeleniny z čiernym chlebom
večera 2 - jabĺčka, pomaranče, hurmkaky