Chlamýdie

Chlamýdie sú baktérie, ktoré žijú vo vnútri ľudských buniek, pre mnohých úplne neznáme. Najviac nebezpečné pre ľudské telo sú tieto dva druhy:

  • Chlamydia trachomatis - vyvolávajú infekcie močovopohlavného a reprodukčného systému
  • Chlamydia pneumoniae a Chlamydia psittaci - postihujú najmä horné a dolné dýchacie cesty –  (Ch.psittaci - sa vyskytuje najmä u chovateľov vtákov a ľudí, ktorí prichádzajú do kontaktu s ich exkrétmi)

Chlamýdie, ktoré žijú vo vnútri bunky znemožňujú týmto bunkám plniť si základné funkcie, preto tieto bunky častokrát nie sú „plnohodnotné“. V močovopohlavnom systéme napádajú bunky, ktoré sa nachádzajú v pošve, krčku maternice (rizikové miesto pre vznik nádorov), v maternici, vajíčkovodoch. Chlamýdie sa však cez vajíčkovody môžu dostať aj do brušnej dutiny, kde môžu vyvolávať napríklad zrasty. U mužov napádajú najmä bunky močovej rúry, ale môžu postihnúť i predstojnú žľazu (prostatu), nadsemenníky a iné časti močovopohlavného systému.

 

Chalamýdie, ktoré postihujú dýchací systém napádajú napríklad bunky mandlí, hrdla, priedušiek a pľúc, aj niektoré bunky imunitného systému. Vo vnútri postihnutých buniek prebieha životný cyklus chlamýdií, ktorý je pomerne komplikovaný. Bunky poskytujú chlamýdiám všetko potrebné k životu – najmä však energiu. Chlamýdie sa môžu v postihnutých bunkách nachádzať v 2 formách:

  • ako aktívne, rýchlo sa množiace chlamýdie
  • ako pasívne, pomaly sa množiace alebo „spiace chlamýdie“.

 

Chlamýdie chcú vo vnútri infikovaných buniek predovšetkým prežiť, preto sa pomerne rýchlo množia, v jednej infikovanej bunke môže byť až 10 000 chlamýdií. Na druhej strane chlamýdia môže svoje množenie na dosť dlhý časť spomaliť alebo zastaviť, ak k tomu nie sú vhodné podmienky. Po ukončení životného cyklu chlamýdie usmrtia postihnutú (infikovanú) bunku a napádajú nové bunky, pretože schopnosť chlamýdií žiť mimo buniek je minimálna. Postihnutie a poškodenie, prípadne usmrtenie buniek chlamýdiami sa navonok prejaví ako zápal, výtok, zrasty, mnohí postihnutí však nemajú žiadne problémy.

Spôsobujú ochorenia, popisované už na egypských papyrusoch, spomeňme pre ilustráciu ochorenia ako očný trachóm, neplodnosť, priedušková astma, infarkt myokardu, skleróza multiplex, Alzheimerova choroba a mnohé ďalšie.

Prejavy chlamýdiových infekcií sú rôzne. Veľká časť pacientov nemá žiadne ťažkosti – až 95% mužov a asi 30-50% žien.

Klasická medicína používa na liečbu chlamýdií zvyčajne trojkombináciu ATB, čo je liečba mnohokrát neúčinná a nedostačujúca, pretože popri infekte chlamýdií sa likviduje a oslabuje samotný imunitný systém klienta, ktorý si nevie poradiť so zvyškom zárodkov infekcie, ktoré sa znova domnožia a za pár týždňov tu máme problém v plnej sile späť.

V našom centre zbavíme jednoducho Vaše telo akejkoľvek chlamýdiovej záťaže.

Volajte a objednajte sa na diagnostiku ešte dnes: 0918 492 159